Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Köyümüz

579afkoy (17)
Erikli Köyü, Trabzon ili Akçaabat ilçesi Dörtyol beldesine bağlı bir köydür. Köyün Akçaabat ilçesine uzaklığı 17 km.dir. Köy, Söğütlü Deresi (Kalenema) vadisinde kurulmuştur

Köy meyilli ve basamaklı bir yapıya sahiptir. Köyün başlıca mahalleleri, Önbaş mahalle, Camii mahalle, Orta mahalle,Pınarcık mahallesi ve Baş mahalledir. Köyün kuzeyinde Tepegören mahallesi, güneyinde Işıklar beldesi, doğusunda Akpınar beldesi ve Cevizli Köyü, batısında Doğanköy beldesi bulunmaktadır. Erikli Köyü, Akçaabat-Düzköy-Tonya Karayolu üzerindedir. Akçaabat İlçesinin güney tarafında kalmaktadır. Köyde Karadeniz iklimi hüküm sürmektedir. Nemli ve bol yağış alan bir yerleşim yeridir. Köyün bitki örtüsü ormandır.

Köyün yerleşimi genellikle dağınıktır. Yeni ve eski tip evler bulunmaktadır. Eski evler tek veya iki katlıdır. Katlarda iki oda bulunur. Yeni evler betonarme olarak yapılmaktadır. Eski evler sağlıklı bir yapıda değildir.

NÜFUS VE YERLEŞİMİ

1994 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Erikli Köyü Dörtyol Beldesine bağlanmıştır. 1995 mahalli seçimlerle Pazarcık,Karacakaya,Tepegören ve Erikli köylerinin birleşiminden oluşan Dörtyol Beldesi’nin nüfusu en son yapılan genel nüfus sayımına göre 2986 kişiden ibarettir. Köy halkının köye ne zaman geldiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Halkın bu köye Anadolu’dan geldiği kanısı yaygındır. Trabzon’un fethiyle buraya Anadolu’dan Türkler gelip yerleşmiştir. Bazı kabilelerin Kafkasya’dan geldiği tahmin edilmektedir. Eski soyisimlere bakıldığında Anadolu’da yaşayan insanların soyisimlerine rastlanmıştır.

Köyde Halen Bulunan Kabileler;

Dervişoğulları (Altuntaş),Orta Anadolu
Hacıpehlivanoğulları, (Pehlivan) Ege Bölgesi
İmamoğulları (Bayraktar)
Türkmenoğulları (Türkmen)
İsakoğulları (Sak-Altun)
Çobanoğulları(Çoban)
Balcıoğulları (Balcı)
Saraçoğulları (Saraç)
Köleoğulları (Tosun)
Karamustafaoğulları(Şahin)
Mahmutoğulları (Kalaycı)
Sandıkçıoğulları (Sandıkçı)
Kahvecioğulları (Kahveci)
Mollaahmetoğulları (Birinci)
Barutçuoğulları (Barutçu)
Baburoğulları (Babur)
Aydınoğulları(Aydın)

*Bilgilerden Dolayı Erikli ilköğretim okulu müdür yardımcısı Abdullah Koç ‘a teşekkür ederiz.

KÜLTÜR

Köyümüz halkı gelenek ve göreneklerine bağlı olarak yaşar. Bu geleneklerini hem düğünlerinde hem cenazelerinde hem de bayramlarında görmek mümkündür. Bayramlarda köy nüfusu 2–3 katına çıkar. Gurbette olan Erikliler köydeki yakınlarını ve mezarlıklarını ziyaret etmek için köye akın eder. Bayramlarda bayram namazı sonrası cami avlusunda bayramlaşma yapılır. Yaşlısı genci bu merasime katılır. Bayramlaşma bittikten sonra mezarlıklar ziyaret edilir. Eve gelen erkeklerin bayramını önce hanımları kutlarlar. Daha sonra komşular ziyaret edilir.

Cenazelerimizin defin işlemi köy dışında olan tanıdıklar ve akrabaların yetişmesine göre ayarlanır. Defin işlemi tamamlandıktan sonra, cenazeye katılan misafirler evlerine dağılırken, Erikli’ler gece geç saatlere kadar cenaze evinde kalarak, gözü yaşlı cenaze sahiplerinin ağıtlarına ve üzüntülerine ortak olurlar.

Köyümüzün düğünleri bir başka olur. Düğün gecesi düğün sahibinin evine toplanan köylüler önce gönüllerince kemeçe eşliğinde eğlenirler horonlar oynar ve maniler söyler.sabah ise köyün ileri gelenleri kız evine kızı almaya giderler.Burada yapılan küçük merasim den sonra gelin arabasına konan gelin kornalar eşliğinde ya Köy okulunun bahçesine veya düğün salonuna giderler.Düğünlerde vazgeçilmez çalgı kemençedir.kemençe eşliğinde horonun tadı bir başka olur.Ancak horonu iyi bilen lerden izlemek lazım.ilerleyen saatlerde orta töreni yapılır ..Törende vatandaşlar gelin ve damada bir hediye vermek için birbirleriyle yarışır.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber köy düğünleri, köy evlerinden, düğün salonlarına taşındı. Bu durum, folklor kültürümüzü az da olsa etkiledi. Artık, düğün salonlarından, eski köy düğünlerinin tadı alınamıyor.

Yorum yapın

Yorum yapma kapalı.

Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
Günün Sözü
TRABZON'da 5 Günlük Hava Tahmini
Röportajlar ve Köşe Yazarları
c2c23100_0820

ERİKLİ DERNEĞİ FİDAN DİKTİ

tüm yazıları için tıklayın...
Anket
Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz ?
Gayet Güzel
İyi
Normal
İdare eder
Kötü
Son Yorumlar